Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co všechno už Simpsonovi dokázali

ObrazekV roce 1997 překonali předchozí rekord seriálu "Flinstoneovi" ze 60. let o nejdelší animovaný seriál vysílaný v televizi v hlavním vysílacím čase. V roce 2005 se pak stali nejdéle běžícím seriálem vůbec. Postava Barta se v roce 2005 umístila na prvním místě v žebříčku časopisu TV Guide "Deset největších filmových spratků". Homerův výkřik "D´oh!" byl zařazen jako plnohodnotné slovo do Oxfordského slovníku. Dabér Dan Castellaneta ho převzal od Laurela a Hardyho a jejich "Dooooh..."  

Hvězdní hosté 

ObrazekSeriál drží rekord v počtu hostujících celebrit. Objevili se v něm tři ze čtyř legendárních Beatles. Susan Sarandon a Alec Baldwin v seriálu namluvili jednak sami sebe, a pak také jiné postavy. Elizabeth Taylor se objevila v Simpsonových celkem dvakrát, pronesla však pouhých osm slov. Řada celebrit se toužila do seriálu dostat za každou cenu a často souhlasili s tím, že budou jejich postavy portrétované ne zrovna v dobrém světle.

Simpsonovi jako společenská sonda

 ObrazekSimpsonovi nejsou "jen tak nějakým" seriálem. Tvůrci se do něj snaží promítnout obraz současné společnosti. Námětem pro děje epizod bývají proto společenské problémy a fenomény, např. církev, činy vládních představitelů, konzumní styl života, globální oteplování, morální zkaženost lidí, postoje společnosti k různým skupinám obyvatel jako jsou staří lidé, příslušníci určitých ras a národů, homosexuálové...

Téma homosexuality bylo v seriálu řešeno již několikrát. Mezi homosexuály patří například pravá ruka pana Burnse Waylon Smithers. Lesbické sklony v sobě objevila i sestra Marge Simpsonové Selma. Jistou náklonnosti k sobě trpí Homerovi spolupracovníci z elektrárny Lenny a Carl. Homer Simpson je postižen homofóbií, ale přesto nějaký čas žil v jednom bytě s mileneckým párem gayů.

Parodie na všechno

 ObrazekSimpsonovi si mohou dovolit dělat si legraci ze všeho a ze všech. Třeba i z amerických exprezidentů Billa Clintona, George Bushe staršího či Jimmyho Cartera. Vtípkům nebyla ušetřena ani televizní stanice FOX, která seriál vysílá, a dokonce ani její majitel Rupert Murdoch, mediální magnát a jeden z nejvlivnějších mužů světa. Nejčastěji parodovaným filmem je podle tvůrců seriálu snímek Občan Kane, a také díla Stanleyho Kubricka Vesmírná odysea, Osvícení a Mechanický pomeranč.

Další zajímavosti

 • Bart nosí ve většině dílů seriálu oranžové tričko. Jeho gumová figurka má ovšem tričko světle modré.
 • Ve Spojených státech je 121 Springfieldů. Podle všeho však Simpsonovi bydlí ve Springfieldu číslo 122.
 • Waylon Smithers je homosexuál, který se v epizodě Homerova odysea objevil jako černoch.
 • Tvůrce Simpsonů Matt Groening načrtl rodinku během patnáctiminutového čekání na producenta Jamese L. Brookse.
 • Vočko byl kdysi boxer, má srdce transplantované z krávy, umí si vykloubit rameno a neomdlí při tom.
 • Marge vyhrála 2. místo v soutěži svalovkyň.
 • Líza je Buddhistka a vegetariánka.
 • Homer, Bart a Lisa jsou jediné postavy, které pronesou v každé epizodě alespoň jednu větu.
 • Hlavní postavy mají žlutou barvu údajně proto, aby upoutaly pozornost diváků, kteří přeskakují jednotlivé programy v televizi.

  Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2022 >>